Program dejavnosti za leto 2025
Novice Europa Donna
Novice Europa Donna izdajamo neprekinjeno od leta 2000. V letu 2025 bodo izšle petkrat: štirikrat v nakladi 4.500 izvodov, ki jih članice in člani prejmejo po pošti, ter enkrat v nakladi 55.000 izvodov kot priloga One medijske hiše Delo, priložena celotni nakladi Dela in Slovenskih novic. V letu 2025 bomo obeležili tudi jubilejno, 100. številko naše revije.
Štiri številke bodo namenjene članicam in članom združenja ter bodo vključevale vsebine o novostih v zdravljenju raka dojk in rakov rodil, kakovosti življenja po bolezni, izkušnjah bolnic ter informacijah o dogodkih in programih združenja. Posebna številka, izdana kot del priloge One, bo namenjena širši javnosti in bo osveščala o pomenu preventive, zdravega načina življenja, rednega samopregledovanja ter zgodnjega odkrivanja raka dojk, vključene pa bodo tudi zgodbe bolnic.
Osveščanje
SVETOVANJA
Svetovanja izvajamo že več kot 20 let, saj vemo, kako pomembna je strokovna in človeška podpora ob soočanju z boleznijo. Na voljo so trije svetovalni telefoni ter osebna srečanja v živo, namenjena tako bolnikom kot njihovim svojcem. Redno odgovarjamo na vprašanja prek elektronske pošte in smo dostopni vsak delovni dan v pisarni združenja. Naša svetovanja omogočajo pogovor z usposobljenimi strokovnjaki in drugimi bolnicami, saj so prav osebne izkušnje pogosto ključne za razumevanje in podporo. Letno opravimo več kot 2000 svetovanj.
PREDAVANJA
Predavanja izvajamo po vsej Sloveniji in z njimi osveščamo o pomenu preventive in zgodnjega odkrivanja raka, psihosocialni podpori bolnicam in njihovim svojcem, zdravem načinu življenja ter zdravju na delovnem mestu in ustvarjanju zdravega delovnega okolja. Pomemben del predavanj je tudi praktični prikaz samopregledovanja dojk s pomočjo modela ter osveščanje o presejalnih programih DORA, ZORA in SVIT.
Pri izvedbi predavanj sodelujejo strokovnjaki in članice združenja, ki z deljenjem osebnih izkušenj prispevajo dragocena spoznanja in pomembno prispevajo k osveščanju poslušalcev. Letno izvedemo več kot 50 predavanj.
SAMOPREGLEDOVANJE DOJK
Delavnice praktičnega prikaza samopregledovanja dojk izvajamo s pomočjo silikonskih modelov, zato bomo v letu 2025 dokupili dodatne modele za kakovostno izvedbo predstavitev.
Samopregledovanje redno predstavljamo tudi prek mobilne aplikacije BreastTest, ki smo jo razvili leta 2012 in je do danes dosegla več kot 59.000 prenosov. Aplikacija je prevedena v 14 jezikov in je namenjena predvsem mlajši populaciji, ki je ključna za dolgoročno osveščanje o pomenu preventive. Breast Test vključuje menstrualni koledarček, možnost vnosa opomnikov, spremljanje različnih dejavnosti (npr. telesne aktivnosti) ter natančen slikovni prikaz samopregledovanja. Aplikacijo promoviramo prek naše spletne strani, družbenih omrežij, revije Novice Europa Donna ter na dogodkih in menstrualnih koledarčkih, ki so del naših promocijskih aktivnosti.
V letu 2023 smo izvedli obsežno prenovo aplikacije, da bi zagotovili njeno nemoteno delovanje na novih operacijskih sistemih. V letu 2025 bomo nadaljevali s promocijo in osveščanjem, s poudarkom na praktičnih delavnicah samopregledovanja in širjenju uporabe aplikacije.
PROMOCIJSKE STOJNICE
Dejavnosti združenja redno predstavljamo na promocijskih stojnicah, na različnih dogodkih in prireditvah drugih organizatorjev. Prostovoljke delijo promocijske materiale, osveščajo o preventivi in dejavnostih združenja ter na silikonskem modelu dojk prikažejo pravilen samopregled dojk. Na ta način dosežemo tudi populacijo, ki jih z našimi dejavnostmi ne bi dosegli in širimo ključna sporočila združenja.
OBELEŽITEV SVETOVNIH IN MEDNARODNIH DNEVOV, TEDNOV, MESECEV
V okviru osveščanja bomo tudi v letu 2025 obeležili vse ključne svetovne in mednarodne dneve, tedne in mesece, posvečene različnim vrstam raka. Januar bo namenjen osveščanju o raku materničnega vratu, 4. februarja bomo obeležili svetovni dan raka, marca slovenski teden boja proti raku, aprila svetovni dan zdravja, in tako naprej skozi vse leto.
V letu 2025 se bomo še bolj usmerili v osveščanje mlajših in aktivnih žensk, saj podatki kažejo porast rakavih obolenj pri mlajši populaciji. Prav tako nove smernice za presejalne programe nakazujejo znižanje starostne meje za začetek presejanja za raka dojk. Našo ciljno populacijo želimo osveščati o rakih rodil in raku dojk, s posebnim poudarkom na raku materničnega vratu, raku jajčnikov in raku dojk.
Z različnimi aktivnostmi skozi vse leto bomo zagotavljali celovito in kontinuirano osveščanje, ki bo prilagojeno potrebam posameznih ciljnih skupin.
Osveščanje o rakih rodil
Že januarja bomo začeli z osveščanjem o raku materničnega vratu, ker je preprečevanje in zgodnje odkrivanje ključnega pomena za obvladovanje tega raka. Marca bomo obeležili dan HPV, saj okužba s človeškim papiloma virusom (HPV) predstavlja pomemben dejavnik tveganja za razvoj raka materničnega vratu in ostalih rakov, povezanih z okužbo s HPV. Obeležili bomo svetovni dan raka jajčnikov, 8. maja, in opozorili na pomen skrbi za zdravje, zgodnjega odkrivanja raka jajčnikov in težko prepoznavne znake bolezni. Na koncu septembra bomo obeležili Svetovni dan ginekološke onkologije (WorldGODay), ki se mu bomo pridružili že peto leto zapored, s ciljem povečati osveščenost o različnih vrstah ginekoloških rakov in pomenu zgodnjega odkrivanja.
Rožnati oktober
Rožnati oktober bo tudi v letu 2025 ostal osrednji mesec osveščanja o raku dojk, promocije zdravega načina življenja in pomena zgodnjega odkrivanja bolezni. Mesec bomo začeli s tradicionalno novinarsko konferenco, ki bo uvedla aktivnosti rožnatega oktobra.
V sodelovanju z različnimi podporniki bomo k obeležitvi povabili članice in lokalne koordinatorke, ki bodo v svojih krajih organizirale dogodke in aktivnosti. Znova bomo nagovorili slovenske občine, ki imajo ključno vlogo pri širjenju sporočil kampanje v različne ciljne skupine. Pripravili bomo pester nabor aktivnosti, vključno z dogodki za osveščanje o zdravem življenjskem slogu in pomenu zgodnjega odkrivanja raka dojk. V preteklih letih smo v oktobru izvedli več kot 50 dogodkov, pri katerih je sodelovalo že več kot 100 občin.
Osrednji dogodek rožnatega oktobra bo 15. oktober 2025, na dan zdravih dojk (mednarodni Breast Health Day – BHD). Namen dogodka bo na prijazen in pozitiven način osveščati širšo javnost. Nadaljevali bomo tudi z iniciativo posaditve rožnatih dreves v slovenskih občinah. V 2023 in 2024 smo to akcijo izvedli že v 108 občinah, v letu 2025 pa si prizadevamo, da se bo ta številka še povečala.
Dejavnosti rožnatega oktobra bomo povezali z drugimi dnevi, tedni in meseci osveščanja, da ustvarimo enotno zgodbo in dosežemo širši krog ljudi. Kampanja bo vključevala okrogle mize, videe, plakate, manjše dogodke in sodelovanje s spletnimi vplivneži.
Program za bolnice in ozdravljenke – program ROZA
Za bolnice in ozdravljenke pripravljamo različne oblike podpore, druženja, izobraževanja in pomoči, prilagojene njihovim specifičnim potrebam. Te potrebe naslavljamo z različnimi dejavnostmi, predavanji, delavnicami in programi znotraj posameznih sekcij, katerih cilj je nuditi celovito pomoč in podporo v procesu zdravljenja ter okrevanja.
PREDAVANJA ZA KAKOVOSTNO ŽIVLJENJE PO DIAGNOZI
Za članice in njihove svojce že šesto leto zapored pripravljamo serijo strokovnih predavanj, ki so osredotočena na ohranjanje zdravja, kakovostno življenje z boleznijo in načinov ter pomena zdravljenja. Predavanja bodo potekala preko spletne platforme Zoom, kar omogoča dostopnost in prilagodljivost za udeležence. Na predavanjih sodelujejo usposobljeni strokovnjaki za posamezna področja.
2-DNEVNI SEMINAR V PORTOROŽU
Pripravili bomo že 19. izobraževalno-informativni seminar za članice, ki bo potekal marca 2025 v Portorožu. Seminar predstavlja izjemno priložnost za deljenje znanja, podpore in izkušenj med bolnicami, ozdravljenkami ter strokovnjaki. Prvi dan bo posvečen strokovnim temam, zlasti onkološkemu zdravljenju, kjer bodo udeleženke pridobile nove vpoglede v aktualne medicinske raziskave, terapevtske pristope in inovacije na področju onkologije. Drugi dan bo osredotočen na kakovost življenja po bolezni, s poudarkom na psihosocialni podpori, obvladovanju izzivov, ki jih prinaša življenje po diagnozi, ter pomembnosti podpore v skupnosti. Seminar članicam združenja omogoča, da pridobijo podporne informacije, ki jih potrebujejo na poti okrevanja in vsakodnevnega življenja. Pričakujemo udeležbo med 250 in 300 udeleženkami, saj je seminar že več let zaporedoma privabil več kot 300 članic, ki iščejo priložnosti za nadaljnje izobraževanje, podporo in izmenjavo izkušenj.
IZOBRAŽEVANJE PROSTOVOLJK – AKTIVNIH ČLANIC
Nadaljevali bomo z izobraževanjem tako izkušenih kot novih prostovoljk združenja. Program bo zajemal predavanja o pomenu psihosocialne podpore, zakonodaji s področja prostovoljstva, učinkoviti komunikaciji ter predstavitvi programov, ki jih izvajamo v združenju. Poudarek bo na praktičnih delavnicah, kjer bodo prostovoljke izboljšale svoje veščine komunikacije z različnimi javnostmi, predvsem pa z bolnicami in njihovimi svojci. Cilj izobraževanja je povečati strokovnost in pripravljenost prostovoljk za neposredno podporo ter omogočiti boljše razumevanje potreb članic, kar bo pripomoglo k še učinkovitejšemu delu v združenju.
POMOČ PRI OBVLADOVANJU LIMFEDEMA
Limfedem je kronično stanje, pri katerem prihaja do zastajanja tekočine v prizadetem delu telesa zaradi nezadostnega delovanja limfnega sistema. To močno vpliva na kakovost življenja in zahteva strokovno obravnavo. Problematika limfedema ostaja izredno pomembna, zato bomo tudi v prihodnje nadaljevali z zagotavljanjem podpore članicam.
V okviru tega programa bomo izvedli delavnice za samopomoč pri obvladovanju limfedema, ki bodo vključevale praktične vaje, masaže in pravilno povijanje. Delavnice bodo potekale po vsej Sloveniji, pri čemer bo udeležba omejena na največ 10 oseb na delavnico. Poleg tega bomo za udeleženke pripravili obnovitvene delavnice in zagotovili materiale za povijanje, ki jih bodo lahko uporabile pri vsakodnevnem obvladovanju limfedema.
V letu 2022 smo pridobili tri naprave za strojno pomoč pri limfnih drenažah, ki so na voljo za izposojo. Te naprave so v stalni uporabi, saj so zelo učinkovite pri zdravljenju limfedema. Do zdaj si je napravo izposodilo že več kot 50 članic. V zadnjih letih smo izvedli že 20 delavnic, kar je omogočilo številnim članicam, da so izboljšale obvladovanje tega kroničnega stanja. Vse aktivnosti bomo nadaljevali, da bi še naprej zagotavljali učinkovito pomoč in podporo bolnicam pri obvladovanju limfedema.
PSIHOSOCIALNA, FINANČNA IN PRAVNA PODPORA
Naša dolgoletne izkušnje pri delu z ženskami z izkušnjo raka dojk ali raka rodil nas je naučila, da je ob soočanju z boleznijo ključna celovita podpora, ki vključuje tako medicinski kot psihosocialni vidik. V okviru programa Roza že vrsto let nudimo strokovno psihosocialno pomoč bolnicam in njihovim svojcem, saj je primerno čustveno in psihološko spremljanje bistvenega pomena med in po zdravljenju. V sodelovanju s Centrom za psihoterapijo in kakovost odnosov Stik ter Fakulteto Sigmund Freud pripravljamo skupinska in individualna psihoterapevtska srečanja, ki potekajo v Ljubljani in s pomočjo spletne aplikacije Zoom.
V zadnjih treh letih smo vzpostavili tudi podporne skupine za bolnice v drugih krajih: v Mariboru, Novi Gorici in v Izoli. Poleg tega vsako leto organiziramo izkustvene delavnice za bolnice v sodelovanju z Društvom Hospic, ki omogočajo izmenjavo izkušenj in čustveno podporo v varnem okolju. Prav tako izvajamo delavnice čuječnosti in TRE (tension & trauma releasing exercises) in druge delavnice (vodena meditacija, EFT), ki jih delno sofinancira Ministrstvo za zdravje.
Za zagotavljanje dodatne podpore članicam, ki se znajdejo v finančnih stiskah, omogočamo letno dodeljevanje finančne pomoči na podlagi Pravilnika o dodeljevanju socialne denarne pomoči bolnicam – članicam združenja. Poleg tega imajo članice na voljo brezplačne pravne nasvete na področjih delovnega in socialnega prava, kar jim pomaga pri uveljavljanju njihovih pravic v različnih življenjskih situacijah. Na ta način želimo zagotoviti celovito pomoč, ki omogoči bolnicam boljše obvladovanje bolezni in lažji prehod skozi zdravljenje ter po njem.
SEKCIJA ZA BOLNICE Z RAZSEJANIM RAKOM DOJK
Sekcija za bolnice z razsejanim rakom dojk predstavlja pomemben del našega programa, saj zagotavlja celostno podporo eni najranljivejših skupin med bolnicami z rakom. Že več let v okviru sekcije poteka podporna skupina, ki jo vodi izkušena psihoterapevtka. Skupina nudi varen prostor za deljenje izkušenj, čustveno podporo in krepitev povezanosti med bolnicami, ki se soočajo s podobnimi izzivi.
Leta 2023 smo začeli s serijo tematskih pogovorov, imenovanih ABC pogovori, kjer se dotikamo specifičnih tem, ki so za bolnice pomembne in aktualne. Pogovori vključujejo krajša strokovna predavanja priznanih strokovnjakov z različnih področij, ki jim sledi odprta diskusija. Ta format omogoča ne le širjenje znanja, ampak tudi krepitev medsebojne podpore in razbijanje tabujev, povezanih z napredovalo boleznijo. ABC pogovori potekajo v živo in preko spleta in so postali redni del programa sekcije in z njimi bomo nadaljevali tudi v letu 2025.
Pomembno mesto pri osveščanju in obveščanju o razsejanem raku dojk imajo tudi naše Novice Europa Donna, kjer že vrsto let redno pišemo o napredovali bolezni, njeni obravnavi in življenju z njo. S tem spodbujamo razumevanje med širšo javnostjo in hkrati krepimo občutek pripadnosti med članicami.
SEKCIJA ZA BOLNICE Z RAKI RODIL
Sekcijo za ženske z izkušnjo raka smo ga pred leti vzpostavili z namenom razširiti naše poslanstvo tudi na področje osveščanja in podpore ženskam z ginekološkimi raki. Ti vključujejo raka materničnega vratu, raka jajčnikov, raka maternične sluznice in druge redkejše oblike.
Rak rodil je pogosto povezan z občutki osamljenosti, stigme in nezadostne podpore, zato ima sekcija ključno vlogo pri ustvarjanju varnega prostora, kjer lahko ženske z izkušnjo teh diagnoz delijo svoje zgodbe, pridobijo ustrezne informacije in čustveno oporo. V letu 2025 bomo organizirali več srečanj, predavanj in delavnic, prilagojenih interesom in potrebam žensk z raki rodil. Teme bodo zajemale vse od novih pristopov pri zdravljenju, obvladovanja stranskih učinkov zdravljenja, do psihološke podpore, zdravega načina življenja ter izboljšanja kakovosti življenja po bolezni. Dogodki bodo potekali tako v živo kot prek spletnih aplikacij, da bodo dostopni čim širšemu krogu članic.
Članice sekcije aktivno sodelujejo tudi v kampanjah osveščanja o ginekoloških rakih, kot so obeleževanje Svetovnega dneva raka jajčnikov in Svetovnega dneva ginekološke onkologije (WorldGODay). S svojim sodelovanjem ne le osveščajo širšo javnost o teh rakih, temveč tudi prispevajo k razbijanju tabujev, povezanih z njimi, ter spodbujajo pomen zgodnjega odkrivanja in preventive.
SEKCIJA MLADIH BOLNIC
Že od leta 2008 v združenju deluje sekcija mladih bolnic, ki je namenjena ženskam, ki so za rakom dojk ali raki rodil zbolele pred 40. letom starosti. Sekcija naslavlja specifične potrebe in izzive, s katerimi se soočajo mlade ženske v tem življenjskem obdobju, ter ponuja varen prostor za podporo, povezovanje in izmenjavo izkušenj.
Članice sekcije aktivno sodelujejo v programu združenja ter organizirajo srečanja, predavanja in delavnice, namenjene tej ciljni skupini. Programi se osredotočajo na obravnavo telesnih, čustvenih in socialnih izzivov, kot so ohranjanje plodnosti, obvladovanje stranskih učinkov zdravljenja, načrtovanje kariere in družinskega življenja po bolezni, ter premagovanje stigma in občutkov osamljenosti.
Konferenca za mlade odrasle z izkušnjo raka – AYA – april 2025
V okviru sekcije bomo že drugič aprila 2025 organizirali konferenco za mlade odrasle z izkušnjo raka. K sodelovanju bomo povabili tudi druga društva, ki delujejo na področju podpore mladim z rakom, da skupaj obravnavamo ključne teme, ki se dotikajo življenja po diagnozi. Dogodek bo namenjen osebam, ki so za rakom zboleli med 15. in 39. letom, in bo naslavljal številne izzive, s katerimi se soočajo adolescenti in mladi odrasli po bolezni, kot so:
– ponovno vključevanje v šolsko ali delovno okolje,
– ohranjanje in gradnja medosebnih odnosov,
– duševno zdravje in premagovanje posttravmatskega stresa,
– ohranjanje telesne dejavnosti in kakovosti življenja,
– dolgoročne posledice zdravljenja,
– finančna varnost in pravice bolnikov.
Konferenca bo kombinacija strokovnih predavanj, praktičnih delavnic in interaktivnih diskusij, kjer bodo imeli udeleženci priložnost izmenjati svoje izkušnje in pridobiti konkretna znanja za lažje soočanje z vsakdanjimi izzivi. Dogodek bo prav tako namenjen gradnji skupnosti in spodbujanju občutka pripadnosti, ki je za mlade bolnike ključnega pomena.
Program za svojce
Pomoč in podpora svojcem obolelih sta pomembna za celostno obravnavo bolnic, saj bolezen vpliva na celotno družino in bližnje okolje. Zato v okviru programa ROZA izvajamo programe, ki so namenjeni tako odraslim svojcem kot otrokom, s poudarkom na čustveni opori in boljšem razumevanju situacije, v kateri so se znašli.
SKUPINE ZA ODRASLE SVOJCE
TABOR ZA OTROKE
Diagnoza raka ali dolgotrajno zdravljenje bližnje osebe, kot so mama, sestra, teta ali babica, močno vplivata na celotno družino, še posebej pa na otroke. Zavedamo se, da ti mladi družinski člani pogosto nosijo velik čustveni in telesni pritisk, zato v okviru programa ROZA organiziramo štiridnevni tabor za otroke, kjer jim nudimo podporo in prostor za sprostitev.
Tabor je namenjen otrokom, starim od 5 do 18 let, ki so izkusili neozdravljivo ali kronično bolezen v družini. Potekal bo konec avgusta 2025, pričakujemo pa vključitev do 21 otrok bolnic. Program tabora vključuje: terapevtske delavnice, prilagojene različnim starostnim skupinam, kreativne aktivnosti za izražanje čustev, športne in sprostitvene aktivnosti za zmanjšanje stresa, pogovore z izkušenimi strokovnjaki, ki otrokom pomagajo razumeti in obvladati svoja občutja.
Namen tabora je otrokom omogočiti občutek normalnosti, zmanjšati stres in jim ponuditi orodja za lažje soočanje z izzivi, povezanimi z boleznijo v družini. Tabor je prav tako priložnost za medsebojno povezovanje otrok z podobnimi izkušnjami, kar jim omogoča dodatno oporo in občutek pripadnosti.
Tabor poteka v okviru programa ROZA in je delno sofinanciran s strani Ministrstva za zdravje.
Program za gibanje in šport
Redna telesna dejavnost ima izjemen pomen za ženske po zdravljenju raka, saj izboljšuje telesno kondicijo, zmanjšuje utrujenost in dviguje splošno počutje. V okviru programa za gibanje in šport že več let spodbujamo članice k aktivnemu življenjskemu slogu. Program vključuje več kot 900 članic in ponuja pester izbor aktivnosti, prilagojenih različnim sposobnostim in potrebam žensk med in po zdravljenju raka.
REKREACIJA
Naše redne rekreativne dejavnosti so usmerjene v izboljšanje telesnega in duševnega zdravja. Dejavnosti potekajo vse leto in vključujejo:
- Joga za članice: Prilagojena vadba za bolnice poteka skozi vse leto v Ljubljani, Luciji in Črnomlju
- Spletna vadba: Funkcionalna vadba, ki jo vodijo strokovnjaki, poteka2x tedensko in omogoča dostopnost članicam iz vseh regij.
- Funkcionalna vadba v živo: Poteka v Slovenski Bistrici in je namenjena ženskam, ki iščejo večjo intenzivnost vadbe.
- Vadba na stolih: Manj intenzivna oblika vadbe, primerna za vse, poteka 1x tedensko preko spleta in je zasnovana za članice, ki potrebujejo bolj prilagojeno gibanje.
- Pohodništvo in nordijska hoja na Obali, v Ljubljani, Domžalah in v drugih manjših skupinah.
- Veslanje in SUP-anje na Obali in v Posavju: Poletna dejavnost, ki poteka od junija do oktobra, združuje rekreacijo in zabavo.
SPOMLADANSKI IN JESENSKI ŠPORTNI VIKEND
Lokalno sodelovanje
PODRUŽNICE, SKUPINE
Povratek na delo
Rak dojk in raki rodil niso več le bolezni telesa; zaradi napredne diagnostike in učinkovitega zdravljenja se preživetje po teh diagnozah nenehno podaljšuje. To odpira pomembna vprašanja o tem, kako bolnice po zdravljenju vključiti nazaj v njihovo življenje in delovno okolje. Vračanje na delo zahteva razumevanje ter prilagoditev spremenjenim potrebam in telesnim omejitvam, ki jih pogosto prinese zdravljenje.
Povratek na delo pogosto otežujejo dolgotrajne bolniške odsotnosti, nejasni postopki vračanja in prilagoditev delovnih mest, slaba komunikacija med bolnicami, delodajalci in zdravniki, pomanjkanje podpore delodajalcev in informacij o pravicah ter možnostih prilagoditev.
V letu 2025 bomo nadaljevali s prizadevanji za lažje in bolj učinkovito vračanje bolnic na delo. Na podlagi uspehov iz preteklih let bomo pripravili praktične materiale za bolnice, zdravnike in delodajalce. Za članice bomo pripravili predavanja in srečanja. Še naprej bomo sodelovali s ključnimi deležniki in si prizadevali za izboljšanje zakonodaje na tem področju.
Zagovorništvo
Zagovorništvo predstavlja ključni steber našega delovanja, saj se zavedamo, da so pravice obolelih žensk ter njihov dostop do kakovostne obravnave, podpore in rehabilitacije temeljnega pomena za njihovo dobrobit in enakopravnost v družbi. V letu 2025 bomo še naprej aktivno zagovarjali interese žensk, ki so se soočile z rakom dojk, rodil in drugimi ginekološkimi raki. Poudarek bo na njihovih prizadevanjih za dostop do najboljše možne oskrbe, podpore in rehabilitacije.
V sodelovanju s sorodnimi društvi in organizacijami bomo okrepili naše povezovanje še posebno z Zvezo organizacij pacientov Slovenije, kar nam bo omogočilo še učinkovitejše zagovorništvo na nacionalni ravni. Naše predstavnice aktivno sodelujejo v različnih ključnih telesih, kot so Svet pacientov na OIL, etična komisija OIL, delovne skupine na Ministrstvu za zdravje, DPOR ter nadzorni odbor za presejalne programe.
Poleg tega smo še naprej vključeni v mednarodne mreže, kot so ERN mreža Genturis, ESMO (skupina za smernice, skupina za personalizirano zdravljenje), ABC Global Alliance in druge, kar omogoča širjenje našega vpliva in pridobivanje najboljših praks na globalni ravni.
Dejavnosti, ki jih bomo izvajali v letu 2025, bodo zagotavljale, da bo glas žensk, ki se soočajo z rakom ali so ga preživele, slišani na vseh ravneh odločanja – politični, zdravstveni, socialni in raziskovalni. To bo pripomoglo k oblikovanju ukrepov, ki bodo omogočili boljše vključevanje teh žensk v družbo po zdravljenju ter zagotavljanje enakih možnosti za zdravje, blaginjo in aktivno udeležbo v družbenem življenju.
Na področju zagovorništva sodelujejo tako zaposleni na združenju kot prostovoljke.
Sklad Mojce Senčar
Ob 25-letnici delovanja smo ustanovili Sklad Mojce Senčar, poimenovan v čast dolgoletni predsednici Združenja Europa Donna Slovenija, ki je bila v teh letih gonilna sila in prepoznavni obraz našega združenja. Sklad je namenjen financiranju naravoslovnih in družboslovnih, temeljnih in aplikativnih raziskav na področju raka dojk in rakov rodil. V okviru sklada smo izvedli prvi razpis, na katerem smo podprli osem nacionalnih raziskovalnih projektov s tega področja. Skupaj smo med izbrane projekte razdelili 50.000 evrov. V prihodnjih letih načrtujemo nadaljnjo podporo slovenskim raziskovalnim projektom na podoben način.
Nadaljevali bomo z vsemi aktivnimi vlogami in sodelovanji.
Pripravila:
Tanja Španić