Povečaj pisavo
> Posvetovalnica > Pravice bolnikov > Pravice z naslova telesne okvare

Telesna okvara je podana, kadar pride do izgube, bistvenejše poškodovanosti ali znatnejše onesposobljenosti posameznih organov ali delov telesa, kar otežuje aktivnosti organizma in zahteva večje napore pri zadovoljevanju življenjskih potreb, ne glede na to, ali ta okvara povzroča invalidnost ali ne.

Do ocene telesne okvare je upravičen vsak, ne glede na to, ali je delovni invalid ali ne ter ali ima dopolnjeno pokojninsko dobo ali ne. Upravičen je tudi do vseh ugodnosti, ki jih prinaša višina telesne okvare, z izjemo invalidnine (denarnega nadomestila) za telesno okvaro, za katero je potrebno izpolniti pogoj dopolnjene pokojninske dobe.

Obrazec za oceno telesne okvare lahko oddate sami ali preko vašega osebnega zdravnika. Oddate ga lahko fizično na ZPIZ, Kolodvorska 15, 1000 Ljubljana ali v obliki e-vloge preko spleta. Obrazcu priložite kopije izvidov, ki se nanašajo na telesno okvaro. V obrazcu navedite vse okvare, operacije in funkcijske motnje, ki ste jih imeli v življenju. Poleg tega je treba dodati kopije izvidov, ki se nanašajo na operacije ali zdravljenje določene okvare. Na primer, za oceno po operaciji dojke zadostuje kopija odpustnega pisma od operacije. Kopij medicinskih izvidov ni potrebno podpisati s strani zdravnika.

Obrazec v fizični obliki: 

Povezava do e-vloge: 

Pravice iz naslova višine telesne okvare

Pravic, ki izhajajo iz ocene telesne okvare je več, vendar ima vsaka pravica določene pogoje, kot so višina telesne okvare ali  izpolnjen pogoj dopolnjene pokojninske dobe. Spodaj so navedene pravice, pogoji za njihovo pridobitev in način uveljavitve.

Zaposleni, brezposelni in upokojenci imajo pravico do invalidnine za telesno okvaro, ki je nastala kot posledica bolezni, če je telesna okvara ocenjena na vsaj 50 odstotkov. Ta pravica se uveljavlja ob izpolnjenem pogoju dopolnjene pokojninske dobe.

Za pravico do invalidnine je potrebno oddati obrazec v fizični obliki ali v obliki e-vloge:

Zneski invalidnin za telesno okvaro od 1. 3. 2023 dalje znašajo: 

* Na podlagi zakonodaje, ki je veljala v preteklosti, je bilo mogoče od 1. 1. 1959 do 13. 1. 1967 ob pogoju določene pokojninske dobe pridobiti pravico do invalidnine tudi za najmanj 30 % oziroma 40 % telesno okvaro zaradi bolezni ali poškodbe zunaj dela. Če so zavarovanci pridobili to pravico v navedenem času, so jo obdržali še naprej, zaradi česar je pri vsakokratnih uskladitvah invalidnin za telesno okvaro v zgornji tabeli naveden tudi znesek za 30- in 40-odstotno telesno okvaro zaradi bolezni ali poškodbe zunaj dela. Od 14. 1. 1967 dalje pravice do invalidnine za 30 % oziroma 40 % telesno okvaro zaradi bolezni ali poškodbe zunaj dela ni več mogoče pridobiti.  Vir: ZPIZ

Več o invalidnini za telesno okvaro: https://www.zpiz.si/cms/content2019/

Povezava do seznama telesnih okvar: https://e-uprava.gov.si/

Povezava do Izvedenske prakse ZPIZ: https://www.zpiz.si/cms/content2019/

Pravica do najmanj treh dodatnih dni dopusta, tudi če telesna okvara ni priznana v okviru pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja (PIZ), izhaja iz zakona o delovnih razmerjih. Pogoj za pridobitev te pravice je 60-odstotna telesna okvara. Za uveljavitev te pravice je potrebno delodajalcu predložiti odločbo o telesni okvari, na kateri ni specificirano, kakšna je ta okvara. Odločba ne vpliva na prilagoditve delovnega mesta, temveč zgolj na obseg dodatnih dni dopusta, ki jih lahko izkoristite na enak način kot preostale dni dopusta.

ZDR 159. člen (b): Starejši delavec, invalid, delavec z najmanj 60-odstotno telesno okvaro in delavec, ki neguje in varuje otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo v skladu s predpisi, ki urejajo družinske prejemke, ima pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega dopusta.

VIR: https://zakonodaja.com/zakon/zdr-1/159-clen

V primeru, da imate priznanih 60% telesne okvare in kategorijo invalidnosti, ste upravičeni do dodatnih dni iz obeh pravic, saj:

Tretji odstavek 159. člena ZDR-1 določa, da ima starejši delavec, invalid, delavec z najmanj 60 % telesno okvaro in delavec, ki neguje in varuje otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo v skladu s predpisi, ki urejajo družinske prejemke, pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega dopusta. Tako jezikovna kot namenska razlaga te določbe pokažeta, da jo je treba razumeti tako, da delavcu za vsako od navedenih okoliščin (starost, invalidnost, najmanj 60 % telesna okvara, varstvo in nega otroka s telesno ali duševno prizadetostjo) pripadajo najmanj trije dodatni dnevi letnega dopusta in ne da so trije dodatni dnevi letnega dopusta določeni za vse te primere skupaj. 

Vir: https://pisrs.si/sodnaPraksa?idECLI=ECLI:SI:VSRS:2019:VIII.IPS.17.2019

Kar je bilo določeno s sodno prakso v primeru:
https://sodnapraksa.si/?q=id:2015081111431707

Pogoj za uveljavitev pravice do prištete delovne dobe je najmanj 70-odstotna telesna okvara, pri čemer pogoja dopolnjene pokojninske dobe ni potrebno izpolnjevati. Za pridobitev te pravice je potrebno pridobiti odločbo, ki se izda na podlagi vložene vloge, v kateri je treba označiti, da uveljavljate pravico do prištete dobe. Vlogo lahko oddate na naslednje načine:: 

Upravičencem se prišteje ena četrtina dobe dejanskega zavarovanja, starostna meja za pridobitev pravice do starostne pokojnine pa se zniža za toliko mesecev, kolikor znaša prišteta doba.

Več: https://www.zpiz.si/cms/content2019/1279

Pravica do oprostitve plačila letne dajatve za osebna vozila se uveljavlja na podlagi odločbe o telesni okvari, ki jo je potrebno predložiti na okencu upravne enote, kjer izdajajo prometna ali vozniška dovoljenja. Pogoj za pridobitev te pravice je telesna okvara, ocenjena na najmanj 80 odstotkov. Oprostitev plačila letne dajatve lahko polnoletni upravičenec uveljavlja za eno vozilo, registrirano na njegovo ime ali na ime njegovega starša, zakonca ali zunajzakonskega partnerja.

Več: https://e-uprava.gov.si/si/podrocja/promet

Z invalidsko kartico ugodnosti za invalide bodo v državah EU na voljo komercialni popusti, ki jih ponujajo posamezne države. Pogoj za pridobitev kartice je status invalida ali 80-odstotna telesna okvara*, pri čemer mora biti vsaj ena od telesnih okvar ocenjena na najmanj 70 %. EU kartico ugodnosti lahko upravičenci pridobijo na vseh upravnih enotah v Sloveniji. Ob vlogi morajo predložiti odločbo in fotografijo, pri čemer lahko upravna enota odločbo pridobi tudi po uradni dolžnosti.

Več informacij o kartici in drugih upravičencih je na voljo na spletni strani e-uprava.

Aktualne ugodnosti so predstavljene na spletni strani www.invalidska-kartica.si, kjer je objavljena baza ugodnosti. V njej lahko iščete podatke glede na vrsto ugodnosti in lokacijo. Informacije o ugodnostih vključujejo osnovne podatke, kot so naslov, spletni naslov, delovni čas, telefonska številka in višina popusta.

Uporabniki lahko dostopajo do baze ugodnosti tudi preko mobilne aplikacije, ki jo najdejo pod imenom »INVALIDSKA KARTICA«.

V kolikor je vaša telesna okvara ocenjena na 100 odstotkov, ste upravičeni do oprostitve plačila RTV prispevka.

Izsek iz zakona:

Zakon o Radioteleviziji Slovenija (Ur.l. RS, št. 96/2005) v 32. členu med drugim določa, da so plačevanja RTV prispevka oproščeni: socialno ogroženi, invalidi s 100% telesno okvaro, invalidi z manj kot 100% telesno okvaro, če jim je priznana tudi pravica do dodatka za postrežbo in tujo pomoč ter osebe, ki so trajno izgubile sluh.

Povezava do vloge: https://www.rtvslo.si/files/RTV_prispevek/

Spodaj so naštete najpogostejše telesne okvare in odstotki, ki jih najdemo pri bolnicah z rakom dojk ali raki rodil. Ostale telesne okvare najdete na seznamu telesnih okvar in na sklepih Strokovnega kolegija sektorja za izvedenstvo, ki jih najdete na strani ZPIZ.  Seznam telesnih okvar iz leta 2021 je zaprt dokument, ki se ne dopolnjuje. Poleg navedenega seznama se pri ocenjevanju TO upoštevajo tudi sklepi Strokovnega kolegija sektorja za izvedenstvo z ustrezno strokovno utemeljitvijo ob upoštevanju novih medicinskih znanj. Ti sklepi veljajo do sprejema novega seznama TO.

VIR in povezava do sklepov Strokovnega kolegija sektorja za izvedenstvo: https://www.zpiz.si/cms/content2019/iii-telesna-okvara

Najpogostejši seznam pri ženskah po zdravljenju raka dojk ali rakov rodil:

X. UROGENITALNI ORGANI
B. GENITALNI ORGANI

Celoten seznam telesnih okvar: https://e-uprava.gov.si/.download/

  • Pod točko 5.a ali b šteje tudi zdravljenje z Goserelinom ali izvid specialista o priznani menopavzi zaradi zdravljenja s kemoterapijo ali obsevanjem.

Sklepi Strokovnega kolegija sektorja za izvedenstvo 

Dodatno je bilo s sklepi strokovnega kolegija sektorja za izvedenstvo sprejeto, da se v primeru okvar ali funkcijskih motenj prišteje tudi odstotek za težave z ramenskim sklepom, limfedem spodnjih in zgornjih okončin.  

Spodaj naštete okvare so najpogostejše pri ženskah po zdravljenju raka dojk ali rakov rodil. Celoten seznam sklepov Strokovnega kolegija sektorja za izvedenstvo najdete: https://www.zpiz.si/cms/content2019/iii-telesna-okvara

2.13 RAMENSKI SKLEP

Ker posamezni senati različno ocenjujejo TO po pogl. VI. B, tč. 8. veljavnega Seznama TO, to je kontrakturo ramenskega sklepa, pri čemer je ohranjena abdukcija pod horizontalo, je potrebno pojasniti sledeče:

Za obstoj omenjene TO je potrebno ugotoviti kontrakturo ramenskega sklepa, ki ovira abdukcijo do 90°, to je do horizontale. Pri pregledu zavarovanca je potrebno izmeriti aktivno in pasivno gibljivost ramenskega sklepa. Merjenje samo aktivne abdukcije ni dovolj, saj le-ta ni vedno znak obstoja kontrakture. Pri pregledu in meritvi pasivne gibljivosti pa se čuti odpor, to je obstoj kontrakture, zaradi katere ni možna abdukcija do horizontale. Le tako je možno ugotoviti obstoj TO po omenjeni točki Seznama. Nezmožnost aktivne odročitve zgornje okončine do 90° pa namreč ni samo zaradi kontrakture, ampak tudi zaradi drugih vzrokov (npr. oslabljene grobe moči muskulature itd.), kar pa ne spada v omenjeno točko Seznama.

Viri: Strokovni kolegij sektorja za izvedenstvo 22. 3. 2022

Seznam telesnih okvar (Odredba o določitvi vrst in stopenj telesnih okvar, Uradni list RS, št. 163/21)

2.13a MOTNJE CIRKULACIJE V ZGORNJIH OKONČINAH

Pri poglavju XB od točke 9a do točke 9e se v primeru kroničnega limfedema zgornjih okončin telesna okvara poveča za 10%. Limfedem na zgornjih okončinah je posledica različnih bolezni prsnega koša, predvsem malignih bolezni. Pogoj za TO je kronični limfedem, ki je stalno prisoten ali opisan v izvidu specialistov ali je pri zavarovancu predpisana kompresijska terapija.

Viri: Strokovni kolegij sektorja za izvedenstvo 4. 10. 2023

Seznam telesnih okvar (Odredba o določitvi vrst in stopenj telesnih okvar, Uradni list RS, št. 163/21)

2.14 MOTNJE CIRKULACIJE V NOGAH

Pri poglavju VII. B, točka 13- motnje cirkulacije v nogi s pojavi, ki zaradi njih nastanejo, se uporablja za bolezni ožilja in za motnje cirkulacije trajnega značaja.

Po poglavju VII. B točka 13 se ocenjuje TO v primeru kroničnega limfedema spodnjih okončin. Pogoj za TO je kronični limfedem, ki je stalno prisoten ali opisan v izvidu specialistov ali je pri zavarovancu predpisana kompresijska terapija.

Viri: Strokovni kolegij sektorja za izvedenstvo 4. 10. 2023, Strokovni kolegij sektorja za izvedenstvo 4. 10. 2023

Seznam telesnih okvar (Odredba o določitvi vrst in stopenj telesnih okvar, Uradni list RS, št. 163/21)

2.19 UROGENITALNI ORGANI
2. VRSTE IN STOPNJE TELESNIH OKVAR PO SEZNAMU TELESNIH OKVAR ZA GENITALNE ORGANE

Telesne okvare po poglavju X. B. in  točkah 5, 6, 7 predstavljajo samostojne telesne okvare. Če so operativni posegi izvedeni na maternici, jajčnikih in na jajcevodih na isti datum ali na različne datume teh TO ne seštevamo, skupna izguba navedenih organov pa predstavlja TO po poglavju X. B. tč. 8.

Skupni odstotek oz. seštevek telesnih okvar zaradi izgube maternice, jajčnikov in jajcevodov po poglavju X. B. in točkah 5, 6, 7 ne more preseči 60 %, ne glede na starost.

Za vsako oceno TO je potreben ali izvid urologa ali ginekologa ali kirurga, ki mora vsebovati podatke o terapevtskih postopkih (navedba, kateri organi so odstranjeni!), uspehu zdravljenja in trajnih anatomskih in funkcionalnih posledicah zdravljenja.

Viri: Strokovni kolegij sektorja za izvedenstvo 13. 12. 2023

Strokovni kolegij sektorja za izvedenstvo 31. 1. 2024

Strokovni kolegij sektorja za izvedenstvo 24. 7. 2024

Seznam telesnih okvar (Odredba o določitvi vrst in stopenj telesnih okvar, Uradni list RS, št. 163/21 

Če obstajata dve ali več telesnih okvar, ki jih določa ta seznam, se skupni odstotek telesne okvare določi tako, da se najvišji odstotek posamične telesne okvare poveča: 

  1. po 20 % za vsako nadaljnjo telesno okvaro, ki znaša 50 % ali več; 
  2. po 10 % za vsako nadaljnjo telesno okvaro, ki znaša 40 % ali 30 %. 

Odstotek telesnih okvar organov na pare iz I. do X. poglavja tega sezama se lahko poveča za  

10 %, če za posamezne okvare teh organov s tem seznamom ni določen poseben odstotek. 

Parni organi so veliki sklepi zgornjih in spodnjih udov. 

Skupni odstotek telesne okvare, določen po 1. in 2. točki, ne sme presegati 100 %.